Uttagningskommittén (UK) är Michael Uppström för elitlaget, Roland Bengtsson för div 2 och Robert Sjöström öppen klass

UK väljs på medlemsmöte under hösten


År 2024



Följande lag är uttaget till serispelet i div 2 veteran;

Lördag spelar Dennis Paulsson, Palle Olsen, Susanne, Lena Hansen, Lindblad Michael Uppström, Benny Andersson, Tommy Karlsson och Christer Larsson.

På söndag spelar Benny Andersson, Susanne Lindblad, Lena Hansen, Michael Uppström, Tommy Karlsson, Ronny Björkman, Birgitta Morau och Christer Larsson.


Uttagning  seriespelet  Öppen klass15-16 juni i Åstorp.

Jan Ahlström, Robert Sjöström,  Karin Petrander, Anette Jensen , Jovanka Christensen, Lisbeth Källström och Helen Peller och Fleming Ipsen (lördag) som växlar med Rune Elisson (söndag).


UK har träffats i onsdagen den 27/3 och gjort följande uttagning inför Seriespel 15 till 16 juni 2024.

*Reserver hoppar in för ordinarie vid t ex sjukdom eller skada. De spelar ofta i ett annat lag.


Det är primär uttagning och om någon känner sig bortglömd ta kontakt med UK.


Elitlaget

Michael Nilsson, Mats Linden, Ante Turkalj, Sven Jönhede, Bill Jakobsson, Anders Blixt, Jerry Käsper och Kenneth Bengtsson.

*Reserver: Lena Hansen, Susanne Lindblad och Michael Uppström.


Div 2

Susanne Lindblad, Lena Hansen, Dennis Paulsson, Klas Nilsson, Christer Larsson, Roland Bengtsson, Ronny Björkman, Birgitta Morau och Palle Olsen

*Reserver: Michael Uppström, Kerstin Larsson och Benny Andersson


Truppen för distriktserien öppen klass till  div 3

Jan Ahlström, Flemming Ipsen, Rune Elisson, Robert Sjöström, Tommy Karlsson, Karin Petrander, Anette Jensen, Annika Nilsson, Ann-Kristin Elisson , Jovanka Christensen, Lisbeth Källström och Kerstin Uppström



Elittruppen 2024

Uttagen av UK: Michael Uppström


Agneta Ljungberg Bengtsson

Anders Blixt

Anna Draca

Ante Turkalj

Bill Jakobsson

Jerry Käsper

Jovanka Kristensen

Kenneth Bengtsson

Lena Hansen

Matts Lindén

Michael Nilsson

Michael Uppström

Sven Jönhede

Susanne Lindblad



Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 3 i Hallsvenskan andra omgången 3/2 2024 i Malmö.

Johnny Persson, Lisbeth Källström, Annika Nilsson, Benny Andersson, Palle Olsen  och  Tommy Karlsson.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 1 i Hallsvenskan andra omgången 3/2 2024.

Jerry Käsper, Bill Jakobsson, Lena Hansen, Michael Nilsson, Mats Linden, Agneta Ljungberg Bengtsson och Kenneth Bengtsson.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 3 i Hallsvenskan första omgången 13/1 2024 i Åstorp.

Agneta Ljungberg Bengtsson, Kenneth Bengtsson, Jovanka Kristensen, Johnny Persson, Karin Petrander och Åke Kullman.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 1 i Hallsvenskan första omgången 13/1 2024.

Jerry Käsper, Bill Jakobsson, Lena Hansen, Anders Blixt och Mats Linden och Anna Draca.


År 2023


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 3 i Hallsvenskan sjätte omgången 9/12 2023 i Tyringe.

Rune Elisson, Agneta Ljungberg Bengtsson, Kenneth Bengtsson, Åke Kullman och Fleming Ipsen.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 1 i Hallsvenskan sjätte omgången 9/12 2023 i Malmö.

Michael Nilsson, Bill Jakobsson, Annika Nilsson, Sven jönhede och Jovanka Christensen.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 1 i Hallsvenskan femte omgången 25/11 2023 i Malmö.

Agneta Ljungberg Bengtsson, Kenneth Bengtsson, Michael Nilsson, Bill Jakobsson, Roland Bengtsson, Mats Linden och Lisbeth Källström


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 3 i Hallsvenskan femte omgången 25/11 2023 i Malmö.

Kerstin Uppström, Klas Nilsson, Annika Nilsson, Dennis Paulsson, Robert Sjöström och Tommy Karlsson.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 1 i Hallsvenskan fjärde omgången 4/11 2023 i Tyringe.

Anna Draca, Mats Linden, Michael Nilsson, Klas Nisson, Anders Blixt och Jerry Käsper


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 3 i Hallsvenskan fjärde omgången 4/11 2023 i Malmö.

Åke Kullman, Ann-Kristin Elison, Flemming Ipsen, Rune Elisson, Jovanka Christensen och Tommy Karlsson.



Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till finalspelet i svenska cupen V55 som spelas 21-22 oktober i Skövde.

Matts Linden, Michael Nilsson, Anders Blixt, Susanne Lindblad, Jerry Käsper, Anna Draca och Bill Jakobsson och  Sven Jönhede.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till grundomgången i svenska cupen dam i Åstorp den 7-8 oktober: Anette Jensen, Anna Draca, Agneta Ljungberg Bengtsson, Jovanka Kristiansson och lagledare Susanne Lindblad.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till grundomgången i svenska cupen V65 i Tyringe den 1 oktober: Palle Olsen, Klas Nilsson, Kenneth Bengtsson, Agneta Ljungberg Bengtsson, Michael Uppström, Robert Sjöström, Jovanka Kristiansson och Dennis Paulsson.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till seriespelet div4 öppen klass 16 september i Tyringe.

Klas Nilsson, Benny Andersson, Tommy Karlsson, Kenneth Bengtsson, Fleming Ipsen, Rune Elisson och



Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till svenska cupen V55 som spelas 30 september i Tyringe.

Matts Linden, Michael Nilsson, Ante Turkalj, Anders Blixt, Susanne Lindblad, Jerry Käsper, Anna Draca och Bill Jakobsson.

Reserv Sven Jönhede.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till veteranelitserien som spelas i Ulricehamn 12-13 augusti.

Matts Linden, Michael Nilsson, Ante Turkalj, Sven Jönhede, Anders Blixt, Susanne Lindblad, Jerry Käsper och Bill Jakobsson.

Reserver på hemmaplan är Kenneth Bengtsson och Michael Uppström.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till veteran div 2 som spelas i Halmstad 12-13 augusti.

Roland Bengtsson, Christer Larsson, Ronny Björkman, Birgitta Mouau, Dennis Paulsson,, Kenneth Bengtsson, Agneta Bengtsson och Palle Olsen. Reserv till Palle som är osäker är Christer Pettersson.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till seriespelet div4 öppen klass 12-13 augusti i Åstorp.

Lördag (två möten): Klas Nilsson, Benny Andersson, Tommy Karlsson, Jan Ahlström, Anette Jensen, Rune Elisson och Robert Sjöström.

Söndag (ett möte): Klas Nilsson, Tommy Karlsson, Flemming Ipsen, Jovanka Christensen, Jan Ahlström och Rune Elisson.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till seriespelet div4 öppen klass 10-11 juni i Malmö.

Klas Nilsson, Lisbeth Källström, Benny Andersson, Tommy Karlsson, Flemming Ipsen, Lynn Ljungberg och Rune Elisson. På söndag spelar också Robert Sjöström.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till veteran div 2 som spelas i Malmö 10-11 juni.

Roland Bengtsson, Christer Pettersson, Dennis Paulsson, Palle Olsen, Kenneth Bengtsson, Agneta Bengtsson och Michael Uppström


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till veteranelitserien som spelas i Västerås 10-11 juni.

Matts Linden, Michael Nilsson, Ante Turkalj, Sven Jönhede, Anders Blixt, Susanne Lindblad, Jerry Käsper och Bill Jakobsson.

Reserver på hemmaplan är Kenneth Bengtsson och Michael Uppström.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div3 i Hallsvenskan tredje omgången 4/3 2023 i Malmö.

Klas Nilsson, Lisbeth Källström, Annika Nilsson, Tommy Karlsson, Åke Kullman och Benny Andersson.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 1 i Hallsvenskan tredje omgången 4/3 2023 i Malmö.

Kerstin Uppström, Michael Nilsson, Roland Bengtsson, Ante Turkalj och Bill Jakobsson


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande 14 spelare till elittruppen 2023

Matts Linde'n

Susanne Lindblad

Lynn Ljungberg

Michael Nilsson

Anders Blixt

Ante Turkalj

Bill Jakobsson

Jerry Käsper

Kenneth Bengtsson

Rolland Bengtsson

Sven Jönhede

Michael Uppström

Dennis Paulsson

Palle Olsen



Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div3 i Hallsvenskan andra omgången 18/2 2023 i Tyringe.

Klas Nilsson, Lisbeth Källström, Jovanka Kristiansson, Tommy Ljungqvist, Christer Pettersson och Flemming Ipsen.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 1 i Hallsvenskan andra omgången 18/2 2023 i Malmö.

Lynn Ljungberg, Michael Nilsson, Anders Blixt, Ante Turkalj och Bill Jakobsson


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div3 i Hallsvenskan fösrta omgången 2023

Rune Elison, Klas Nilsson, Tommy Karlsson, Tommy Ljungqvist, Anette Jensen, Lisbeth Källström, Jan Ahlström och Robert Sjöström.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till Svenska cupen öppen i Malmö söndagen15 januari 2023.

Lynn Ljungberg, Anna Draca, Ante Tukalj, Jerry Käsper, Mats Linden, Michael Nilsson, Bill Jakobsson och Anders Blixt. Reserver som bör vara på plats är Kenneth Bengtsson och Michael Uppström.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 1 i Hallsvenskan fösrta omgången 2023.

Lynn Ljungberg, Michael Nilsson, Anders Blixt, Ante Turkalj,  Kenneth Bengtsson och Jerry Käsper


År 2022


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till Malmö div 4 i Hallsvenskan 27 november 2022.

Klas Nilsson, Ante Turkalj, Lisbeth Källström, Karin Petrander, Benny Andersson och Rune Elison.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 1 till Åstorp i Hallsvenskan 4 december 2022.

Lynn Ljungberg, Anna Draca, Mats Linden, Michael Nilsson, Bill Jakobsson och Anders Blixt.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 1 till Malmö i Hallsvenskan 6 november 2022.

Lynn Ljungberg, Tommy Karlsson, Anette Jensen, Roland Bengtsson, Bill Jakobsson och Anders Blixt.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till Tyringe div 4 i Hallsvenskan 6 november  2022.

Tommy Ljungkvist, Yovanka Christensen, Ante Turkalj, Lisbeth Källström, Karin Petrander, Benny Andersson och Rune Elison.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till div 1 till Tyringe i Hallsvenskan 22 oktober 2022.

Kerstin Uppström, Klas Nilsson, Tommy Ljungkvist, Michael Uppström och Anders Blixt.


Uttagningskommittén (UK) har tagit ut följande spelare till Malmö div 4 i Hallsvenskan 22 oktober 2022.

Tommy Karlsson, Rune Elisson, Jovankan Kristiansson, Karin Petrander, Flemming Ipsen och Jan Ahlström.